FolkWorld #71 03/2020
Folk, World & Roots Music 2019
+++
Mara Aranda
+
Topette!!
+
Bube Dame König
+
Our Native Daughters
+
Lenka Lichtenberg
+
crazy freilach
+
Maddy Prior
+
Mànran
+
Floating Sofa Quartet
+
Ralf Weihrauch
+
Vildà
+
McDermott's 2 Hours vs Levellers
+
Solo Cissokho & Indrė Jurgelevičiūtė
+
Billy & Johnny
+
Karan Casey
+
Kiran Young Wimberley and the McGraths
+
Eabhal
+
Liraz "Naz"
+
Zeme
+
The Maes
+
Trio Lepschi
+
Lucas Santtana
+
Nichole Wagner
+
PARK88
+
Canan Uzerli
+
Tellico
+
Steo Wall
+
Andy Jones
+
Auli & Tautumeitas
+
Blackwater Céilí Band
+
Show of Hands
+
Le Vent du Nord & De Temps Antan
+
Brian o hEadhra & Fiona MacKenzie
+
The Trevor B. Power Band
+
La Chiva Gantiva
+
Event Horizon
+
Sandy Carroll
+
Stefan Noelle
+
Tomislav Goluban
+
Vardan Hovanissian & Emre Gültekin
+
Alasdair Roberts
+
Terri Hendrix
+
PurPur
+
Zenobia
+
Fairytale
+
Urna & Kroke
+
Gerry Tully
+
Birds of a Feather
+
Fru Skagerrak
+
Evelyn Kryger
+
Express Brass Band
+
Paul Bartsch
+
Erodoto Project
+
Daniel Kahn
+
Ohrange
+
Blinded by Stardust
+
Lata Donga
+
Wentus Blues Band
+
Iontach
+
BaBa ZuLa
+
Roberto Fonseca
+
Auburn
+
Sigi Finkel & Monika Stadler
+
Union Drake
+
Steve Garrett and Peter Lowit with James Edge
+
Old Salt
+
Jarred Walker
+
Ronja Maltzahn
+
Steve Pledger
+
E.L.S. Band
+
Gráinne Hunt
+
Großmütterchen Hatz & Klok
+
Pons Aelius
+
Bill MacKay & Katinka Kleijn
+
Christian Falk
+
Em Marshall
+
Fainschmitz
+
Wildes Holz
+
Sutaras
+
Griselda Sanderson & Ricardo De Noronha
+
Lizanne Knott, Jesse Terry & Michael Logen
+
Natiruts
+
Megson
+
Carminho
+
Tautumeitas
+
Gary Innes
+
Ruth Wyand & The Tribe Of One
+
ElectroBluesSociety ft. Roscoe Chenier
+
Brot und Sterne
+
Hat Check Girl
+
Olcay Bayir
+
Rob Heron & The Tea Pad Orchestra
+
Aziza Brahim "Sahari"
+
Alpinis
+
Triakel
+
Désirée Saarela & Maria Kalaniemi
+
Carré Manchot
+
Tori Sparks
+
Versengold
+
Arroyo Rogers
+
Kirsten Ludwig
+
Betsy Phillips
+
Acid Arab
+
Joel Rafael
+
Las Migas
+
Chris Jones & Charlie Carr
+
Hannah Flowers
+
Joost Dijkema
+
El Muro Tango
+
Schné Ensemble
+
Groupa
+
Frollein Smilla
+
Aodán Coyne
+
Tschejefem
+
a/b Trio
+
Paul Brennan
+
Mean Mary
+
Martha L. Healy
+
Mara Levine
+
Di Grine Kuzine
+
Adas
+
Habib Koité
+
Thom Artway
+
The Brother Brothers
+
Ben Winship
+
Gary Miller
+
Rachel Harrington
+
Jono Manson (featuring Eliza Gilkyson and Terry Allen)
+
Juana Molina
+
Vinorosso
+
Die Blowboys
++
Vesselsky/Kühn
+
Hannah Köpf
+
Dave Keller
+
Jenny and the Mexicats
+
Vingefang
+
Harbottle & Jonas
+
Vivid Curls
+
Lisa Lestander
+
Teresa James and the Rhythm Tramps
+
Abigail Lapell
+
Ben de la Cour
+
Melech Mechaya
+
Deva Premal
+
Diane Durrett
+
Duo Hand in Hand
+
Gjermund Larsen Trio
+
Gryphon
+
Erin Costelo
+
Federspiel
+
Buddy Guy
+
Fuchsteufelswild
+
Tradish
+
Abdo Buda Marconi
+
Hollow Coves
+
Dan Navarro
+
Kata y Co
+
Chris Gantry
+
Lazy Afternoon
+
Kefaya & Elaha Soroor
+
inswingtief
+
King Of The Tramps
+
Yinon Muallem
+
Rea Som
+
Savoy Brown
+
Fionn Regan
+
Sofia Talvik
+
Stanislav Yudin & Asnate Rancane
+
Brooksie Wells
+
Christina Martin
+
Markus Rill
+
American Aquarium
+
Aurelie Dorzee & Tom Theuns ft. Michel Massot (Elixir)
+
Daughters of Jerusalem
+
Vandoliers
+
Lucas Choi Zimbel
+
Fjarill
+
Las Hermanas Caronni
+
Jim Allchin
+
Citizen K
+
Bazar Andaluz
+
Dowdelin
+
Bobby BlackHat
+
David Philips
+
Popa Chubby "Prime Cuts"
+
Ben Bostick
+
David Lumsden
+
David Graff
+
Bad Temper Joe
+
Banda Osiris
+
Miriam Aïda
+
Torhild Ostad & Carsten Dahl
+
Glen Clark
+
Rachael Sage
+
The Remedy Club
+
Meg Williams
+
Coetus
+
Spöket i Köket
+
Pascal Bournet Consort
+
Kenny Parker
+
The Nutty Boys
+
Willi Resetarits & Neue Wiener Concert Schrammeln
+
Almir Mešković & Daniel Lazăr
+
Annamay
+
Irish Mythen
+
Appalatin
+
Kelly Hunt
+
Altın Gün
+
The Dee Miller Band
+
Cara Being Blue
+
Rhiannon Giddens
+
Benny Turner & Cash McCall
+
Keglmaier
+
Jah Chango
+
Noëmi Waysfeld & Blik
+
Akleja
+
Albin Paulus
+
A Choir of Ghosts
+
Järventaus/Dluzewski
+
Tiffany Pollack & Eric Johanson
+
Tylor & The Train Robbers
+
Eamon Friel
+
Les Poules a Colin "Morose"
+
Warsaw Village Band
+
Hubert Dorigatti
+
Danny Burns
+
George Leitenberger & Roddy McKinnon
+
Ensemble FisFüz
+
Dom Flemons
+
Jimmy Rankin
+
Michael Messer’s Mitra
+
Michael van Merwyk
+
Mischpoke
+
Gruppo Spontaneo Trallalero
+
Kai Deutsch
+
Marion & Sobo Band
+
Metropolitan Klezmer
+
Genticorum
+
Jenny & Tyler
+
Ashley Hutchings
+
Gaza Youth Choir
+
Lula Pena "Archivo Pittoresco"
+
José Luis Madueño & Andrea De Martis
+
Ingebjørg Lognvik Reinholdt
+
Voxtra
+
Ida Maria
+
Timo Brandt
+
Celtic Cowboys
+
Lluis Gómez
+
Hans & Rasmus Kjorstad
+
Leinöl
+
Lonesome George
+
Missy Raines
+
Duo Malva & Priks
+
Gaye Su Akyol
+
Embryo
+
Eivør
+
Ensemble Noisten
+
The Disorientalists
+
Freshlyground
+
Vertiko
+
Allison de Groot & Tatiana Hargreaves
+
Alexander Folterbauer
+
The Mystery of the Bulgarian Voices ft. Lisa Gerrard
+
Elida Almeida
+
Jerusalem Duo "Premiere"
+
The Willows
+
Stefano Saletti
+
Sebastian Krämer
+
Dreiviertelblut
+
Bombino
+
Schëppe Siwen
+
Pantasonic
+
Puhti
+
Richard Neylon
+
Hermanos Cubero
+
Agam Agee & Jon Sousa
+
Karolina Cicha & Shafqat Ali Khan
+
Canzoniere Grecanico Salentino
+
Kirk Fletcher
+
El Zitheracchi "ElZessions Vol. 1"
+
Gwennyn
+
Moes Anthill
+
Creedance Clearwater Revival
+
John Garner
+
Andrew Sheppard
+
Zirla
+
Xabi Aburruzaga
+
Soulsha
+
Baluji Shrivastav
+
Afenginn
+
Rising Appalachia
+
The Bulgarian Voices Angelite
+
Gankino Circus
+
The Dead South
+
Earlybird Stringband
+
Hansan
+
Lamia Bedioui
+
Twelfth Day
+
Elina Duni
+
The Legendary Ingramettes
+
Hot Club of Los Angeles
+
Davide Pannozzo
+
Moussu T e lei Jovents
+
Jiggy
+
Nadia Birkenstock
+
Telmo Pires
+
Raabygg
+
Louisa Lyne & di Yiddishe Kapel
+
Schmidbauer, Pollina, Kälberer
+
Mile Twelve
+
Evin Küçükali & Julia Schüler
+
Old Man Luedecke
+
Cendes
+
The Revelers
+
Paula Harris
+
Bart Budwig
+
Andy F.
+
Melisande
+
Burges, Gränzer, Schade
+++
Inver
+
Shama and Friends
+
Sam Lee
+
Seamus Egan
+
Kelpie
+
Mejram
+
Frigg
+
Kronos Quartet & Masha & Marjan Vahdat
+
Massilia Sound System
+
Отава Ё
+
Kaja
+
Petri Hakala & Markku Lepistö
+
Leonard Barry, Declan Folan, Shane McGowan
+
Emmi Kujanpaa
+
Chelsea Williams
+
Weißwurscht is
+
Laurel Premo
+
Ewen Henderson
+
The Lasses
+
Julia Dignan
+
Jaron Reid Ravensky
+
Zap Mama
+
VocaMe
+
Tamikrest
+
Mayra Andrade
+
Jaime Michaels
+
Nicola Conte & Spiritual Galaxy
+
Cristina Branco
+
Torridon
+
Tailcoat
+
Die Feuersteins
+
Ester Formosa & Elva Lutza
+
Nico Chona and the Fresh Tones
+
Perkelt
++
Hellraisers'n Beerdrinkers
+
Maeve MacKinnon
+
Manfred Maurenbrecher
+
Samantha Fish
+
Götz Widmann
+
Tomislav Goluban
+
Justine Vandergrift
+
Zenobia
+
Shama and Friends
+
Sam Lewis
+
Algis Fediajevas
+
Sid Whelan
+
Westwego
+
Dennis Roger Reed with Don Reed
+
Thomm Jutz
+
Moonfruits
+
Windborne
+
Mozaik
+
Hubertus Rösch
+
Sakina & Friends
+
Andrea von Kampen
+
Sonny Axell
+
Romper
+
Incendio
+ +++
The Editors' Best Loved Albums
1.
Flook "Ancora"
After 14 years back with a new album, this sensational band is still in a league of their own.
Ireland / England
2.
Tilly Moses "If I could gather all the songbirds"
Still very young but already now one of the most distinctive songwriters on the English folk scene, with beautiful and evocative songs.
England
3.
Soulsha "Carry it on"
Perhaps the coolest folk/world release of 2019, effortlessly blending Celtic, Senegalese, Salsa, Funk and Soul.
USA
Dallahan "Smallworld"
Scotland
Danças Ocultas "dentro desse mar"
Portugal
DiaTon "Strange atmosphere"
Germany
Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye "Lust"
Sweden
Malinky "Handsel"
Scotland
Na Mara "Sisters and Brothers"
England
Talisk "beyond"
Scotland
Nick Wyke & Becky Driscoll "Cold light"
England
Walkin' Tom's Best Loved Albums
Bube Dame König "Nachtländlein"
Germany
Che Apalache "Rearrange My Heart"
USA
crazy freilach "masa"
Germany
Deitsch "Mittsommer Sessions"
Germany
Dervish "The Great Irish Songbook"
Ireland
Lula Wiles "What Will We Do"
USA
"Janiva Magness Sings John Fogerty - Change In The Weather"
USA
McDermott's 2 Hours
Vs
Levellers
&
Oysterband
"Besieged"
England
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
USA
Ian Smith "Last Call"
Scotland
Alex Monaghan's Best Loved Albums
Michael Burnyeat "A Sense of Tradition"
Canada
Liz Carroll & Jake Charron "Half Day Road"
USA
Flook "Ancora"
England
The Lumber Jills "The Lumber Jills"
Canada
Natalie MacMaster "Sketches"
Canada
Mossie Martin "Humours of Derrynacoosan"
Ireland
Pauanne "Pauanne"
Finland
Planchée "Musique à Danser de Haute-Bretagne"
France
Spöket i Köket "Château du Garage"
Denmark
Tagelfar "Murbräckan"
Sweden
Karsten Rube's Best Loved Albums
Mayra Andrade "Manga"
Cape Verdes
Cristina Branco "Branco"
Portugal
Chiara Civello "Eclipse"
Italy
Club des Belugas "Strange Things on the Sunny Side"
Germany
Nicola Conte & Spiritual Galaxy "Let Your Light Shine On"
Italy
Elvis Costello "Look Now"
England
Fjarill "Midsommar"
Sweden / South Africa
Natiruts "I love"
Brazil
Canan Uzerli "İçten Gelen Ses"
Turkey
Le Vent du Nord "Territoires"
Canada
Recollections & Rereleases
Anne Briggs "Anne Briggs"
England
Dick Gaughan "Handful Of Earth", "The Harvard Tapes"
Scotland
Paul Hoorn "Wer hat ein helles Licht bei der Nacht"
Germany
Andy Irvine "Old Dog Long Road Vol. 1 1961-2012"
Ireland
Laway "För All Dat - 40 Jahre Friesenfolk"
Germany
Gary Moore "Live From London"
Northern Ireland
Moussu T e lei Jovents "A la Ciotat - Best of"
France
George Sand "Die Musikantenzunft"
France
"The Social Power of Music"
USA
"Vision & Revision: The First 80 Years Of Topic Records"
England
Tales & Tunes
DiFranco "No Walls and the Recurring Dream"
USA
Duffy "Music Makers - Portraits and Songs from the Roots of America"
USA
Kleff / Wenzel "Kein Land in Sicht"
Germany
Kraus "Der unglaubliche Song Creator"
Germany
Janiva Magness "Weeds Like Us: A Memoir"
USA
Benedicte Maurseth "To Be Nothing: Conversations with Knut Hamre"
Norway
Allison Moorer "Blood: A Memoir"
USA
Kim Sanders' Music
Australia
Seliger "Vom Imperiengeschäft: Konzerte - Festivals - Streaming - Soziales"
Germany
Wagner "Jodelmania"
Germany
Look & Listen
The Celtic Social Club "Sunshine"
France
Andy Clark "But for You"
England
Victoria Hanna "(Torah) Orayta // ויקטוריה חנה - (תורה) אורייתא "
Israel
Jewish Monkeys "Catastrophic Life"
Israel
Les Tireux d'Roches "Il est grand temps"
Canada
Anne Niepold "Nœud explétif"
Belgium
O Gajo "Cacilheiro"
Portugal
Oh Susanna "Johnstown"
USA
We Banjo 3 "Haven"
Ireland
Ezé Wendtoin "Sage Nein"
Germany
Transglobal World Music Chart
Best of Subsaharan Africa :
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba "Miri"
Mali
Best Transregional Album:
Kronos Quartet & Masha & Marjan Vahdat "Placeless"
USA / Iran
Best of Europe:
Mara Aranda "Sefarad en el Corazón de Turquía"
Spain
Best of North & Central America:
Leyla McCalla "The Capitalist Blues"
USA
Top 100:
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba "Miri"
|
Kronos Quartet & Masha & Marjan Vahdat "Placeless"
|
Mara Aranda "Sefarad en el Corazón de Turquía"
|
Urna Chahar-Tugchi featuring Kroke "Ser"
|
AKA Trio "Joy"
|
Vardan Hovanissian & Emre Gültekin "Karin"
|
Oratnitza "Alter Ethno"
|
Janusz Prusinowski "Po śladach / In the footsteps"
|
Salif Keita "Un Autre Blanc"
|
Altin Gün "Gece"
|
Tartit "Amankor/The Exile"
|
Rodopi Ensemble "Thraki: Thrace – The Paths of Dionysus"
|
Leyla McCalla "The Capitalist Blues"
|
Las Hermanas Caronni "Santa Plástica"
|
Mísia "Pura Vida (Banda Sonora)"
|
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Gaye Su Akyol "Istikrarli Hayal Hakikattir"
|
Dobranotch "Merčedes Kolo"
|
Tuuletar "Rajatila / Borderline"
|
Zulya "Six Days Loving / Alty Tön Yaratu"
|
Olcay Bayir "RÜYA - Dreams from Anatolia"
|
Sans "Kulku"
|
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi "There Is No Other"
|
Dhoad Gypsies of Rajasthan "Times of Maharajas"
|
Kelly Thoma "Ama Kopasoun oi Kairoi (As the Winds Die Down)"
|
Adir Jan "Layla"
|
Constantinople & Ablaye Cissoko "Traversées"
|
Le Vent du Nord "Territoires"
|
Vigüela "A Tiempo Real"
|
Tinariwen "Amadjar"
|
Danças Ocultas "dentro desse mar"
|
Áššu "Áššu"
|
Yann-Fañch Kemener "Roudennou / Traces"
|
Rachele Andrioli e Rocco Nigro "Maletiempu"
|
Vassvik "Gákti"
|
Abdesselam Damoussi and Nour Eddine "Jedba: Spiritual Music from Morocco"
|
Parno Graszt "Már Nem Szédülök / Rolling Back"
|
Kayhan Kalhor, Rembrandt Frerichs, Tony Overwater, Vinsent Planjer "It’s Still Autumn"
|
Tautumeitas "Songs from Auleja"
|
Tristan Driessens "A Folk Dancer's Journey"
|
Mary Ann Kennedy "Glaschu"
|
Duo Bottasso & Simon Sims Longo "Biserta e Altre Storie"
| ...
Misc
Mundofonías Favorites of the Year:
V/A "Sounds portraits from Bulgaria: A journey to a vanished world, 1966-1979"
|
Rodopi Ensemble "Thraki: Thrace – The Paths of Dionysus"
|
Rachele Andrioli e Rocco Nigro "Maletiempu"
|
Janusz Prusinowski "Po śladach / In the footsteps"
|
Petroloukas Halkias & Vasilis Kostas "The Soul of Epirus"
| ...
Misc
World Music Central - Best World Music Albums:
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba "Miri"
|
Clark Tenakhongva, Gary Stroutsos and Matthew Nelson "Öngtupqa - Sacred Music of the Hopi Tribe"
|
Danças Ocultas "dentro desse mar"
|
Habib Koité "Kharifa"
|
Kayhan Kalhor, Rembrandt Frerichs, Tony Overwater, Vinsent Planjer "It’s Still Autumn"
|
Mara Aranda "Sefarad en el Corazón de Turquía"
|
Mary Ann Kennedy "Glaschu"
|
Roberto Fonseca "Yesun"
|
Tui "Pretty Little Mister"
| ...
Misc
World Music Charts Europe:
#1 Kronos Quartet & Masha & Marjan Vahdat "Placeless"
Iran / USA
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba "Miri"
|
Salif Keita "Un Autre Blanc"
|
Habib Koité "Kharifa"
|
Urna & Kroke "Ser"
|
AKA Trio "Joy"
|
Leyla McCalla "The Capitalist Blues"
|
Altin Gün "Gece"
|
Mísia "Pura Vida"
|
Aziza Brahim "Sahari"
|
Olcay Bayir "RÜYA - Dreams from Anatolia"
|
Vassvik "Gákti"
|
Parno Graszt "Már Nem Szédülök / Rolling Back"
|
Áššu "Áššu"
|
Ooldouz Pouri "Waiting for the Dawn"
|
Ballake Sissoko & Baba Sissoko "Sissoko & Sissoko"
|
Tartit "Amankor/The Exile"
|
BaBa ZuLa "Derin Derin"
|
Warsaw Village Band "Mazovian Roots Re:action"
|
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Romano Drom "Give Me Wine"
|
Ialma / Manu Sabate / Inaki Plaza / Ciscu Cardona / Nicolas Scalliet "Gaizca Project"
|
Rodopi Ensemble "Thraki: Thrace – The Paths of Dionysus"
|
Meszecsinka "Allj Bele a Melybe"
|
Belonoga "Trough The Eyes of the earth"
|
The Bulgarian Voices - Angelite "Heritage"
|
Groupa "Kind of Folk Vol. 2: Norway"
|
Oratnitza "Alter Ethno"
|
Daughters of Jerusalem "Daughters of Jerusalem"
|
Hrdza "Neskroteny"
|
Cendes "Cossack Attack!"
|
Blick Bassy "1958"
|
Small Island Big Song "Small Island Big Song"
|
Vardan Hovanissian & Emre Gültekin "Karin"
|
Otava Yo "Do You Love"
|
Vildà "Vildaluodda"
|
Udu "Udu"
|
Tuuletar "Rajatila / Borderline"
|
Piirpauke "Hali"
|
Acid Arab "Jdid"
|
Janusz Prusinowski "Po śladach / In the footsteps"
|
Las Hermanas Caronni "Santa Plástica"
|
Gaye Su Akyol "Istikrarli Hayal Hakikattir"
|
Mary Ann Kennedy "Glaschu"
|
Tinariwen "Amadjar"
|
Rachele Andrioli e Rocco Nigro "Maletiempu"
|
Lucilla Galeazzi, Didier Laloy, Ialma, Carlo Rizzo, Maarten Decombel "ALEGRÌA e LIBERTÀ"
|
Tautumeitas "Songs from Auleja"
|
Dobranotch "Merčedes Kolo"
|
Teija Niku "Hetkessä"
|
Antti Paalanen "Rujo"
|
Pauanne "Pauanne"
|
Tristan Driessens "A Folk Dancer's Journey"
|
Aurelie Dorzee & Tom Theuns "Elixir"
|
Dhoad Gypsies of Rajasthan "Times of Maharajas"
|
Innes Watson "Innes Watson’s Guitar Colloquium"
|
Skipinnish "Steer by the Stars"
|
Ekiti Sound "Abeg No Vex"
|
Madame Baheux "Too Big to Fail"
|
Tsuumi Sound System "Blinking Light"
|
Rasgueo "Echo"
|
Carmen Souza "The Silver Messengers"
|
Dallahan "Smallworld"
|
Lata Donga "Variacijas"
|
Yinon Muallem Rast Ensemble "Back Home"
|
Kathryn Tickell & The Darkening "Hollowbone"
|
Minyeshu "Daa Dee"
|
Zeme "Visuma Vizosa Tumsa"
|
Adam Sutherland "Some other land"
|
Mayra Andrade "Manga"
|
Wu Mengmeng "The Art of the Chinese Guzheng"
|
Leana & Hartwin "Kodu"
|
Esteban Murillo "Mi Verdad"
| ...
Misc
Songlines Music Awards:
Small Island Big Song
|
Catrin Finch & Seckou Keita
|
Gaye Su Akyol
|
Monsieur Doumani
|
Anandi Bhattacharya
| ...
Misc
Songlines Best Albums:
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
|
Blick Bassy
|
Constantinople & Ablaye Cissoko
|
Kefaya + Elaha Soroor
|
Lankum
|
Our Native Daughters
|
Vildà
| ...
Misc
Global Music Awards :
Mikuskovics Baum
|
Wolfsheart & Robert Horak
| ...
Austria
Andrea Parodi Awards:
Fanfara Station
Tunisia / Italy / Canada
Danish Music Awards:
Floating Sofa Quartet
|
Kristine Heebøll (Trio Mio)
| ...
Denmark
Best International Indigenous Release (Manito Ahbee Festival):
Solju
| ...
Finland
Folk Music Creator of the Year (Ethnogala):
Solju
Finland
Zelta Mikrofons:
Tautumeitas
Latvia
Womex Artist Award:
Kayhan Kalhor
Iran
German World Music Awards (RUTH)
Hauptpreis:
Rudi Zapf
Germany
Förderpreis:
The Sephardics
Germany
Ehrenpreis:
Siegfried Maeker
Germany
Sonderpreis des TFF Rudolstadt:
Gankino Circus
Germany
The German Record Critics' Awards
Unterbiberger Hofmusik
|
La Repetition "Mondo!"
|
AnnenMayKantereit "Schlagschatten"
|
Katie Doherty & The Navigators "And Then"
|
Lulo Reinhardt "Gypsy Meets India"
|
Vardan Hovanissian & Emre Gültekin "Karin"
|
Ekiti Sound "Abeg No Vex"
|
Köster & Hocker "fremde feddere"
|
Dobranotch "Merčedes Kolo"
|
Ulla Pirttijärvi, Harald Skullerud & Olav Torget "Áššu"
|
Fredrik Vahle "Zugabe"
|
Rainald Grebe & Die Kapelle der Versöhnung "Albanien"
|
Lata Donga "Variacijas"
|
Mísia "Pura Vida"
| ...
Misc
Folker
Deitsch "Mittsommer Sessions"
|
DiaTon "Strange atmosphere"
|
Louisa Lyne & Di Yiddishe Kapelye "Lust"
|
Malinky "Handsel"
|
Tuuletar "Rajatila / Borderline"
|
Hans Theessink "70 Birthday Bash"
|
Fjarill "Midsommar"
|
Köster & Hocker "fremde feddere"
|
Kronos Quartet & Masha & Marjan Vahdat "Placeless"
|
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Vardan Hovanissian & Emre Gültekin "Karin"
|
Carminho "Maria"
|
Kalle Johannsen "Ströntistel"
| ...
Misc
Liederbestenliste
Tobias Thiele
|
Singadjo "Tango bis zuletzt"
|
Köster & Hocker "fremde feddere"
|
Die Grenzgänger "Revolution"
|
Schmidbauer, Pollina und Kälberer "Süden 2"
|
Fredrik Vahle "Zugabe"
|
Rainald Grebe & Die Kapelle der Versöhnung "Albanien"
| ...
Germany
Liederpreis:
Dota Kehr
Germany
Förderpreis:
Cynthia Nickschas
Germany
Creole – Global Music Contest (Global, NRW):
Kurdophone
|
Rasga Rasga
|
Ayca Mirac
| ...
Misc
Eiserner Eversteiner:
Trio Wolski
Sweden / Denmark
Folk Music Award:
Bube Dame König
|
Trio Dhoore
|
Schnaps im Silbersee
| ...
Misc
Kleinkunstpreis Baden-Württemberg:
Hiss
Germany
Hoyschrecke:
Franziska Günther
|
Georg Clementi
|
Tobias Thiele
Germany
German Blues Awards:
Bad Temper Joe
|
Chris Kramer & Beatbox ´n´ Blues
| ...
Germany
BBC Radio 2 Folk Awards
Best Duo/Group:
Catrin Finch & Seckou Keita
Wales / Senegal
Horizon Award:
Brìghde Chaimbeul
Scotland
Best Album:
Trials of Cato "Hide and hair"
Wales / England
Musician of the Year:
Seckou Keita
Senegal
Lifetime Achievement Award:
Dervish
,
Wizz Jones
Ireland, England
Radio 2 Folk Awards Hall of Fame:
Leonard Cohen
Canada
EFDSS Gold Badge Award for Lifetime Achievement:
Kate Rusby
| ...
England
Wales Folk Awards
Best group:
Calan
Wales
Best emerging artist/band:
Trials of Cato
Wales
Best instrumental track:
"Dawns Soïg / Dawns y Gŵr Marw" (Alaw)
Wales
Best album:
VRï "Tŷ ein Tadau"
Wales
Best traditional Welsh song:
"Ffoles Llantrisant" (VRï)
Wales
Scots Trad Music Awards
Album of the Year:
Breabach "Frenzy of the Meeting"
Scotland
Innovation in Scottish Music:
Kinnaris Quintet
Scotland
Composer of the Year:
Jenna Reid
Scotland
Gaelic Singer of the Year:
Mary Ann Kennedy
Scotland
Musician of the Year:
Jenn Butterworth
Scotland
Live Act of the Year:
Peat & Diesel
Scotland
Citty Finlayson Scots Singer of the Year:
Steve Byrne
Scotland
Scottish Folk Band of the Year:
Blazin’ Fiddles
Scotland
Trad Video of the Year:
"Heroes" (Tide Lines)
Scotland
SAY Scottish Album of the Year Award
Aidan O'Rourke "365"
|
Brìghde Chaimbeul "The Reeling"
|
Kinnaris Quintet "Free One"
|
Niteworks "Air Fàir an Là"
| ...
Scotland
RTE Radio 1 Folk Awards
Best Original Folk Track:
"Rock the Machine" (Lisa O'Neill)
Ireland
Best Folk Instrumentalist:
Zoë Conway
Ireland
Lifetime Achievement Award:
Moya Brennan
Scotland
TG4 Gradam Ceoil Awards
Musician of the Year:
Laoise Kelly
Ireland
Singer of the Year:
Lillis Ó Laoire
Ireland
Composer of the Year:
Josephine Marsh
Ireland
Fiddler's Green Awards
The Fiddler's Green Hall of Fame Award:
Clannad
Ireland
The Fiddler's Green Music of Healing & Creative Arts Award:
Peggy Seeger
Ireland
Australian Celtic Music Awards
Group of the Year:
Gone Molly
Australia
International Artist of the Year:
Celtica Pipes Rock
Austria / USA
Producer of the Year:
Anthony & Bernadette O’Neill (Saoirse "Encore")
Australia
Americana Music Awards
Artist of the Year:
Brandi Carlile
USA
Song of the Year:
John Prine "Summer's End"
USA
Duo/Group of the Year:
I'm With Her
USA
Legacy of Americana Award:
Rhiannon Giddens
USA
Lifetime Achievement Award for Performance:
Delbert McClinton
USA
Folk Radio's Albums of the Year
Aidan O'Rourke "365: Volume 2"
|
AKA Trio "Joy"
|
Alasdair Roberts "The Fiery Margin"
|
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba "Miri"
|
Ben Walker "Echo"
|
Bird in the Belly "Neighbours and Sisters"
|
Brìghde Chaimbeul "The Reeling"
|
Caoimhín Ó Raghallaigh and Thomas Bartlett "Caoimhín Ó Raghallaigh and Thomas Bartlett"
|
Claire Hastings "Those Who Roam"
|
Daoirí Farrell "A Lifetime of Happiness"
|
Dervish "The Great Irish Songbook"
|
Edgelarks "Feather"
|
Hannah James And the JigDoll Ensemble "The Woman and her words"
|
Iain Morrison "SÀL"
|
Iona Fyfe "Dark Turn of Mind"
|
Joan Shelley "Like the River Loves the Sea"
|
"Karine Polwart's Scottish Songbook"
|
Kate Rusby "Philosophers, Poets & Kings"
|
Kathryn Tickell & The Darkening "Hollowbone"
|
Lankum "The Livelong Day"
|
Lau "Midnight and Closedown"
|
Le Vent du Nord "Territoires"
|
Mary Ann Kennedy "Glaschu"
|
Megson "Contradicshun"
|
Mozaik "The Long and Short Of It"
|
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi "There Is No Other"
|
Rob Harbron "Meanders"
|
Show of Hands "Battlefield Dance Floor"
|
Topette!! "Rhododendron"
| ...
Misc
Roots Music Report Top Albums
Folk:
Patty Griffin "Patty Griffin"
|
The Small Glories "Assiniboine & the Red"
|
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Lula Wiles "What Will We Do"
|
Ordinary Elephant "Honest"
|
Danny Schmidt "Standard Deviation"
|
Rob Lutes "Walk in the Dark"
|
Tim Grimm "Heart Land Again"
|
Tellico "Woven Waters"
|
Peter Rowan "Carter Stanley's Eyes"
|
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi "There Is No Other"
|
Dave Gunning "Up Against the Sky"
|
Allison Lupton "Words of Love"
|
Anna Tivel "The Question"
|
Kaia Kater "Grenades"
|
Old Man Luedecke "Easy Money"
|
Alice Howe "Visions"
|
Abigail Lapell "Getaway"
|
Dom Flemons "Black Cowboys"
|
Eliza Gilkyson "Secularia"
|
John McCutcheon "To Everyone in All the World: a Celebration of Pete Seeger"
|
Dervish "The Great Irish Songbook"
|
Eric Brace, Peter Cooper & Thomm Jutz "Riverland"
|
Rachel Baiman "Thanksgiving"
|
Catherine MacLellan "Coyote"
|
Mean Mary "Cold"
|
Bruce Cockburn "Crowing Ignites"
|
Tragedy Ann "Matches"
|
Pharis & Jason Romero "Sweet Old Religion"
|
Che Apalache "Rearrange My Heart"
|
The Maes "The Maes"
|
Sofia Talvik "Paws of a Bear"
|
Darden Smith "Everything"
|
Guy Forsyth "Conspirators"
|
Rachael Sage "PseudoMyopia"
|
Chris Ronald "Fragments"
|
Andy Statman "Monroe Bus"
|
Jackson Grimm "The Bull Moose Party"
|
Judy Nazemetz "Balancing Act"
|
Ben Winship "Acorns"
|
Terri Hendrix "Talk to a Human"
|
David Francey "The Broken Heart of Everything"
|
Mary Chapin Carpenter "Sometimes Just the Sky"
|
Joan Shelley "Like the River Loves the Sea"
|
Joe Rollin Porter "Take This Hammer"
|
Craig Bickhardt "Home for the Harvest"
|
The Early Risers "Making Life Sweet"
|
Dan Navarro "Shed My Skin"
|
Darling West "While I Was Asleep"
|
Nicholas Edward Williams "As I Go Ramblin' Around"
|
Brooksie Wells "In My Pocket"
|
Ken Dunn "Live in L.A."
|
Lucas Choi Zimbel "Tempered Tantrum"
|
We Banjo 3 "Haven"
|
John Gorka "True in Time"
| ...
Misc
Blues:
Delbert McClinton & Self-Made Men "Tall, Dark, and Handsome"
|
Buddy Guy "The Blues is Alive and Well"
|
Tiffany Pollack & Eric Johanson "Blues in My Blood"
|
Benny Turner & Cash McCall "Going Back Home"
|
Samantha Fish "Kill or Be Kind"
|
Altered Five Blues Band "Ten Thousand Watts"
|
Matt Andersen "Halfway Home By Morning"
|
Kenny Parker "Hellfire"
|
Zac Harmon "Mississippi BarBQ"
|
Mindi Abair And The Boneshakers "No Good Deed"
|
Jim Allchin "Prime Blues"
|
Rick Estrin & the Nightcats "Contemporary"
|
Moonshine Society "Sweet Thing"
|
Glen Clark "You Tell Me"
|
Annika Chambers "Kiss My Sass"
|
Savoy Brown "City Night"
|
Vaneese Thomas "Down Yonder"
|
"Janiva Magness Sings John Fogerty - Change In The Weather"
|
Tom Hambridge "The Nola Sessions"
|
Joe Bonamassa "Redemption"
|
Mark Cameron "On a Roll"
|
Vin Mott "Rogue Hunter"
|
Tullie Brae "Revelation"
|
Doug Duffey and BADD "Play the Blues"
|
Michael Jerome Browne "That's Where It's At!"
|
Grady Champion "Steppin' In"
|
Miss Bix & The Blues Fix "We Don’t Own the Blues"
|
AG Weinberger "Reborn"
|
Tomislav Goluban "Chicago Rambler"
|
The Trevor B. Power Band "Everyday Angel"
|
Teresa James and the Rhythm Tramps "Live!"
|
Dee Miller Band "Leopard Print Dress"
|
Kelly's Lot "Can't Take My Soul"
|
Meg Williams "Take Me As I Am: the Muscle Shoals Sessions"
|
Russ Green "City Soul"
|
Peter V Blues Train "Shaken but Not Deterred"
|
Atomic Road Kings "Clean Up the Blood"
|
Jersey Swamp Cats "Go Cat Go!"
|
Michele D'Amour and The Love Dealers "Heart of Memphis"
|
Cara Being Blue "Grit"
|
John Clifton "In the Middle of Nowhere"
|
Professor Louie & The Crowmatix "Miles of Blues"
|
Frank Bey "Back in Business"
|
Kenny 'Beedy Eyes' Smith "Drop the Hammer"
|
Steve Dawson "Lucky Hand"
|
Eliza Neals "Sweet or Mean"
|
Paul Oscher "Cool Cat"
|
Screamin' John and TD Lind "Mr. Little Big Man"
|
Alex Lopez "Yours Truly, Me..."
|
Dudley Taft "Simple Life"
|
Terry Robb "Confessin' My Dues"
|
Big Harp George "Uptown Cool"
|
J.P. Reali "A Highway Cruise"
|
Kat Riggins "In the Boys' Club"
|
Popa Chubby "It's a Mighty Hard Road"
| ...
Misc
Euro Americana Chart
Steve Earle "Guy"
|
Allison Moorer "Blood"
|
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Justin Townes Earle "The Saint Of Lost Causes"
|
Danny Schmidt "Standard Deviation"
|
The Lasses "Undone"
|
Matt Andersen "Halfway Home By Morning"
|
Josh Ritter "Fever Breaks"
|
Sam Baker "Horses & Stars"
| ...
Misc
The International Folk Music Awards
The Small Glories
|
Our Native Daughters
|
BeauSoleil (avec Michael Doucet)
|
Ani DiFranco
|
Pickathon
| ...
Misc
Folk Alley's Favorite Albums
Our Native Daughters "Songs of Our Native Daughters"
|
Mandolin Orange "Tides of A Teardrop"
|
Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi "There Is No Other"
|
Molly Tuttle "When You're Ready"
|
Patty Griffin "Patty Griffin"
| ...
Misc
Grammy:
Rodrigo y Gabriela
|
I'm With Her
|
Michael Cleveland
|
Delbert McClinton
|
Patty Griffin
|
"Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection"
| ...
Misc
NPR Music's Best:
Lankum
|
Our Native Daughters
|
Molly Tuttle
|
Che Apalache
| ...
USA
IBMA Bluegrass Awards:
Michael Cleveland and Flamekeeper
|
Sideline
|
Missy Raines
|
Billy Strings
|
Kristin Scott Benson
| ...
USA
SPBGMA Bluegrass Music Awards:
Michael Cleveland & Flamekeeper
|
Po’ Ramblin’ Boys
| ...
USA
Blues Music Awards:
Monster Mike Welch
|
Johnny Rawls
|
Annika Chambers
|
Buddy Guy
| ...
USA
Unsigned Only Music Competition:
Teresa James and the Rhythm Tramps
|
Jim Allchin
|
Roman Miroshnichenko
|
Julietnorth
|
Aaron English
|
Billy Hector
|
Blind Lemon Pledge
|
Hat Fitz & Cara
|
Olivia Millerschin
|
Randy Casey
|
Rich Krueger
|
Sinéad Murphy
|
Trevor Sewell
| ...
USA
George & Ira Gershwin Award:
Don McLean
USA
Hazel Dickens Song Contest:
Anya Hinkle (Ballad of Zona Abston)
Chris Austin Songwriting Contest:
Anya Hinkle (Ballad of Zona Abston)
USA
Canadian Folk Music Awards
Traditional Album of the Year:
The Slocan Ramblers "Queen City Jubilee"
Canada
Contemporary Album of the Year:
The Small Glories "Assiniboine & The Red"
Canada
Ensemble of the Year:
The Small Glories "Assiniboine & The Red"
Canada
Solo Artist of the Year:
Irish Mythen
"Little Bones"
Canada
Contemporary Singer of the Year:
Matt Andersen "Halfway Home By Morning"
Canada
English Songwriter of the Year:
Abigail Lapell "Getaway"
Canada
Instrumental Group of the Year:
Mairi Rankin & Eric Wright "The Cabin Sessions"
Canada
Juno Awards:
Pharis & Jason Romero
| ...
Canadian Music Hall of Fame:
Cowboy Junkies
| ...
Canada
East Coast Music Awards:
Vishtèn
|
Gunning & Cormier
| ...
Canada
Edith Butler/Bell Media Award:
Le Vent du Nord
Canada
FolkWorld - Home of European Music
Layout & Idea of FolkWorld ©
The Mollis
- Editors of FolkWorld